Pediatrik Dermatoloji Yenidoğan Deri Bakımı
Yenidoğan Deri Bakımı
Pediatrik Dermatoloji Yenidoğan Deri Bakımı
Pediatrik Dermatoloji
Pediatrik Dermatoloji Yenidoğan Deri Bakımı

Yenidoğanda deri bakımı

Yenidoğanda deri bakımı normal bakteri florasının korunmasının yanı sıra bazı hastalıklara yatkınlık açısından da önemlidir.

Banyo alışkanlığı

Yenidoğan vücut ısısının doğumdan sonraki ilk 2-4 saatte normale dönmesi nedeni ile ilk banyo en erken doğumdan sonraki 6. Saatten sonra yapılmalıdır. Su sıcaklığı 38-40 derece, oda sıcaklığı 21-24 derece ve banyo süresi 5-10 dakika arasında olmalıdır. Banyo sıklığın haftada 2-3 kez olması uygundur. Deri temizliğinde nötral pH’sı olan boya ve parfüm içermeyen ürünler tercih edilmedilir. Bebek şampuanlarında ise önerilecek bir standart yapı olmamakla beraber yumuşak formüllü, göz yakmayan ürünler tercih edilmelidir.

Göbek kordonu bakımı

Doğumdan sonra göbek bağında bazı bakteriler enfeksiyonlara neden olabilirler. Göbek kordonunu kuru ve temiz tutmak bakım için genellikle yeterli olurken bazen antimikrobial ilaçlar da kullanılabilir.

Bez bölgesi bakımı

Derinin asidik pH’sı bazı mikroorganizmaların yerleşmesine uygun bir ortam oluşturur. İlk belirtiler genellikle hafif kızarıklık ve soyulmadır. Bu durumda çok bezinin sık değiştirilmesi, temizliğin ılık sulu pamuk ile yapılması, koruyucu olarak ise %20 Çinko içeren krem kullanılması önemli.

İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ

Adres: Bağdat Caddesi Cemile Apt. No. 401/1 D.16 Suadiye Kadıköy İstanbul Telefon:
0 216 357 1777
0 552 860 7010
E-Posta:
randevu@drzeynebgurbuz.com